joomla templates top joomla templates template joomla

Dajemy wędkę naszym ngo-som

włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

Władze województwa doceniają działalność i społeczną rolę organizacji pozarządowych, dlatego czynią bardzo wiele, by trzeci sektor w naszym regionie miał jak największe możliwości rozwojowe. Chodzi nie tylko o rozdzielaną między organizacje pożytku publicznego potężną pulę grantową (w tym roku prawie 5 milionów złotych). Jesteśmy jedyną w kraju administracją samorządową, która systematycznie pomaga im w budowaniu instytucjonalnego zaplecza.


Bez solidnie prowadzonej księgowości i sprawnego poruszania się w rzeczywistości prawnej żadna organizacja trzeciego sektora nie może dziś dobrze funkcjonować. Choćby dlatego, że nie da się bez tego sięgnąć po jakiekolwiek publiczne wsparcie. Urząd Marszałkowski od dwóch lat regularnie organizuje szkolenia i indywidualne konsultacje z dziedziny prawa,  księgowości i zarządzania finansami, uczy też wolontariuszy i pracowników ngo-sów  pisania wniosków aplikacyjnych.


- Trzeba pamiętać, że pieniędzy na wspieranie projektów realizowanych przez instytucje trzeciego sektora jest obecnie w Polsce i w Zjednoczonej Europie sporo. Środkami tego typu dysponują między innymi duże krajowe i międzynarodowe fundacje, rząd oraz instytucje zarządzające unijnymi funduszami pomocowymi. Praktycznie nie ma miesiąca, by w naszym kraju nie odbywały konkursy o środki adresowane do ngo-sów. Dlatego zdecydowaliśmy się dać trzeciemu sektorowi przede wszystkim wędkę - w postaci możliwości i umiejętności aplikowania o te pieniądze. To po to są szkolenia, warsztaty i indywidualne konsultacje, stąd tak wielki akcent na tego typu działania
– wyjaśnia marszałek województwa Piotr Całbecki. 


Finansowane przez samorząd województwa, bezpłatne doradztwo dla trzeciego sektora to przede wszystkim regularne indywidualne spotkania konsultacyjne, prowadzone w Urzędzie Marszałkowskim we wtorkowe popołudnia. Eksperci, przede wszystkim osoby z długoletnim doświadczeniem w pracy na rzecz organizacji pozarządowych, odpowiadają na pytania i doradzają w konkretnych kwestiach, także za pomocą poczty elektronicznej.


Jesienią ubiegłego roku w sześciu powiatach ziemskich naszego regionu – mogileńskim, radziejowskim, aleksandrowskim, włocławskim, żnińskim i lipnowskim – zorganizowaliśmy adresowane do pozarządówek z tych rejonów warsztaty na temat pisania wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie i rozliczania projektów. Wzięło w nich udział 150 osób. Podobne spotkania będą się odbywały w kolejnych powiatach.


By lepiej identyfikować potrzeby środowiska, marszałek województwa powołał pełnomocnika do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Pełniąca tę funkcję Ewa Głodowska-Morawska jest de facto rzecznikiem interesu ngo-sów w samorządzie województwa. Oprócz skoordynowania wojewódzkich inicjatyw adresowanych do instytucji trzeciego sektora biuro pani rzecznik ma na swoim koncie między innymi zbudowanie wojewódzkiej bazy danych ngo-sów oraz adresowanego do tego środowiska strumienia informacyjnego, zawieszanego na specjalnej podstronie portalu Urzędu Marszałkowskiego i rozsyłanego newsletterem.


By naszym ngo-som łatwiej było działać na rzecz regionalnej i lokalnych społeczności, postanowiliśmy wypromować najciekawsze inicjatywy i środowiskowych liderów za pomocą przyznawanych raz do roku nagród marszałka województwa w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”. W ubiegłym roku do rywalizacji stanęło 37 organizacji. Dla trzynastu zwycięzców „Rodzynki” oznaczały nie tylko prestiż, ale także nagrody finansowe. Więcej o konkursie w innym materiale w tym portalu tutaj 
 

W ramach grantów dla organizacji pozarządowych, na podstawie szesnastu ogłoszonych w grudniu ubiegłego roku konkursów o dofinansowanie, rozdysponowaliśmy 4,7 mln zł. Dzięki tym pieniądzom ngo-sy przeprowadzą 644 przedsięwzięcia, między innymi z dziedziny edukacji i oświaty, aktywizacji terenów wiejskich, ochrony zdrowia i opieki paliatywnej oraz organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży.