joomla templates top joomla templates template joomla

Więcej niż co 10-ty lekarz lub pielęgniarka w regionie obecnie przebywa w kwarantannie, izolacji lub na zwolenieniu lekarskim. Nie brakuje w województwie łóżek, w tym stanowisk z respiratorami

Agencja/eReporter24, info. Ministerstwo Zdrowia; info/video: Wojewoda Kujawsko-Pomorski włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 
Wojewoda Kujawsko-Pomorski w trakcie piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej online przedstawił aktualny bilans zakażeń i osób hospitalizowanych w regionie. Wojewoda odpowiadał również na pytania dziennikarzy zadawane również w formie online.

- „Przez ostatnie cztery dni liczba zakażeń kształtowała się pomiędzy 700 a 900 zakażeń, niestety ostatnia doba to 1431” - informował Mikołaj Bogdanowicz podsumowując ostatnią dobę w regionie z punktu widzenia walki z koronawirusem.
 
 
Wojewoda zapewnił, że obecnie w regionie wystarcza łóżek covidowskich, i, że trwają prace nad dalszym zwiększeniem miejsc w szpitalach, czym jest chociażby rozbudowa szpitala w Ciechocinku i w Radziejowie w co zaangażowana jest chociażby Polska Grupa Zbrojeniowa.
 
- „Aktualnie w szpitalach przebywa 1210 osób na 2099 miejsc przygotowanych na poziomie I, II i III leczenia osób z covidem. Zajęte są 122 respiratory na 172 dostępne. Uruchamiane są kolejne respiratory jeżeli jest potrzeba. Obecnie zagrożenia, jeżeli chodzi o miejsca i respiratory w szpitalach, w województwie nie ma aczkolwiek 122 to już jest duża ilość osób potrzebujących wsparcia urządzeń” - mówił w trakcie konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz podsumowując aktualna sytuacją w województwie kujawsko-pomorskim.
 
Jak poinformował wojewoda również w izolatoriach na terenie województwa są rezerwy i to duże.
 
- „Obecnie 67 osób przebywa w trzech izolatoriach w regionie, na 440 dostępnych miejsc. Rotacja jest bardzo duża, osoby przechodzą ze szpitali, ale też są kierowane przez lekarzy z POZ" - mówił Bogdanowicz
 
 
Wojewoda podał aktualny stan pacjentów w największych szpitalach w województwie, gdzie przebywają chorzy na COVID-19.
 
- „Jeżeli chodzi o pacjentów w szpitalach najwięcej mamy ich w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu gdzie hospitalizowanych jest 286 osób, w szpitalu w Radziejowie i w Szpitalu Zespolonym w Toruniu przebywa po 114 pacjentów, w Szpitalu Pulmunologicznym w Bydgoszczy mamy 99 pacjentów, w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy 87 pacjentów, w Szpitalu przeznaczonym w 100% na covid w tej chwili przebywa 57 osób i w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza przebywa w tej chwili 51 osób. Wszystkich szpitali zaangażowanych w tej chwili mamy 30 decyzjami Ministra Zdrowia i moimi Wojewody Kujawsko-Pomorskiego te szpitale w mniejszym lub większym zakresie są zaangażowane” - mówił wojewoda podając aktualny stan covid w regionie.
 
Mikołaj Bogdanowicz podał ostatni dane co do liczby lekarzy i pielęgniarek przebywających obecnie czy to w kwarantannie czy w izolacji.
 
- Obecnie, według danych sprzed kilku dni z NFZ, w kwarantannie lub w izolacji przebywa 15 proc. lekarzy i 12 proc. pielęgniarek, ale sytuacja się powoli stabilizuje. Najgorszy moment był półtora miesiąca temu, kiedy wzrastała ilość chorych, kiedy wzrastała liczba chorych i trzeba było wygospodarowywać nowe miejsca w szpitalach” - mówił wojewoda.