joomla templates top joomla templates template joomla

Dąb papieski na jubileusz parafii Miłosierdzia Bożego

kujawsko-pomorskie.pl włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

Marszałek Piotr Całbecki wziął udział w niedzielnych (12 kwietnia) uroczystościach związanych z jubileuszem 25-lecia istnienia toruńskiej parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Z inicjatywy gospodarza województwa w sąsiedztwie kościoła parafialnego został posadzony dąb pamięci św. Jana Pawła II (zdjęcie obok). Parafia Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Koniuchach należy do najmłodszych w Toruniu.

Została erygowana wiosną 1990 roku, decyzja o budowie kościoła Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, z apostolskim błogosławieństwem Jana Pawła II, zapadła rok wcześniej. Ostatecznie świątynia została wzniesiona w latach 1992-1998, w latach 1999-2008 zainstalowano w niej oryginalne witraże przedstawiające drogę krzyżową oraz św. Faustynę i postać Jezusa Dobrego Pasterza.

W kwietniu 2012 odsłonięto przy kościele epitafium smoleńskie, poświęcone ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu sprzed 5 lat, z płaskorzeźbą przedstawiającą Lecha i Marię Kaczyńskich oraz tablicami z nazwiskami wszystkich poległych. Reprezentacja regionalnego samorządu, z marszałkiem województwa na czele, złożyła pod nim kwiaty podczas ceremonii rocznicowych 8 kwietnia (zdjęcia poniżej w pierwszej sekcji). Uroczysta jubileuszowa suma odpustowa, celebrowana przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, z udziałem zaproszonych gości, odbyła się w niedzielę.

Następnie, z inicjatywy marszałka Całbeckiego i dzięki wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, w sąsiedztwie świątyni został posadzony i poświęcony dąb pamięci Papieża Polaka (zdjęcia poniżej w drugiej sekcji). Jubileuszowym darem od samorządu województwa będzie też gruntowne odrestaurowanie terenów zielonych wokół świątyni.

Na dziś (13 kwietnia, początek o godz. 18.30) zapowiedziane jest okolicznościowe sympozjum, poświęcone historii i roli społecznej wspólnoty parafialnej.