joomla templates top joomla templates template joomla

Kolejne ognisko ptasiej grypy w regionie kujawsko-pomorskim, tym razem w hodowli indyków na terenie powiatu inowrocławskiego

Agencja/eReporter24, info. Wojewoda Kujawsko-Pomorski; fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 
Po odnotowaniu ogniska ptasiej grypy w powiecie grudziądzkim, służby wojewody kujawsko-pomorskiego informują o kolejnym ognisku, tym razem w powiecie inowrocławskim.
 
Służby weterynaryjne stwierdziły w hodowli indyków na terenie powiatu inowrocławskiego ognisko ptasiej grypy.

- To już drugie ognisko na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ptasia grypa w hodowli indyków w Powiecie Inowrocławskim została stwierdzona wczoraj. Od pierwszych chwil pracuje sztab kryzysowy, który powołałem w urzędzie wojewódzkim. Działają służby weterynaryjne – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Ognisko choroby dotyczy ok. 30 000 ptaków.
 
 
Wczoraj wydane zostało rozporządzenie, zgodnie z którym obszar w promieniu 3 km wokół miejsca wystąpienia grypy ptaków uznaje się za obszar zapowietrzony. Natomiast teren w promieniu 10 km to obszar zagrożony ptasią grypą.
 
Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego.