joomla templates top joomla templates template joomla

Pełna mobilizacja Wojsk Obrony Terytorialnej. Sytuacja jest tak powazna, że wszyscy żołnierze otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej

info: WOT/Kujawsko-Pomorskie; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 
Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak - Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.
 
Wczoraj w godzinach popołudniowych ponad 1200 żołnierzy 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymało informacje o konieczności stawienia się w swoim pododdziale w dniu dzisiejszym. Powołania następują w trybie natychmiastowego stawiennictwa co oznacza, że nazwiska żołnierzy zostają przekazane WKU, które w dalszej kolejności powiadamia pracodawców osób powołanych o organizowanym szkoleniu. 
 
 
- „Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii" – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po odprawie z dowódcami. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze – dodał minister.
 
Panująca w kraju sytuacja paraliżuje ochronę zdrowia. Część z nich wycieńczona do granic możliwości, przebywająca na kwarantannie lub z potwierdzonym zachorowaniem na Covid-19 nie jest w stanie realizować swoich zadań właściwie lub w ogólne. Specyficzna sytuacja to swoisty poligon dla współpracy służb oraz przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, harcerzy i innych podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Wojska Obrony Terytorialnej łączą siły ze strażą pożarną, policją, WOPRem oraz wojskami operacyjnymi. Sytuacje jest na tyle dynamiczna, że dane i informacje każdego dnia są aktualizowane. Obecnie kujawsko – pomorscy terytorialsi we współpracy z 4 zespołami oddelegowanymi do działań m.in. 
 
z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, obsługują 3 punkty wymazowe w Bydgoszczy i Toruniu oraz 1 drive thru w Inowrocławiu. Dzięki wsparciu sił zbrojnych w punktach poboru wymazów udało się wczoraj pobrać wymaz od 614 osób.
 
- „Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych” - wyjaśnił płk Marek Pietrzak.
 
W ostatnim czasie została również uruchomiona elektroniczna platforma, dedykowana podmiotom, które chciałyby otrzymać wsparcie wojska w obszarach antykryzysowych. Do tej pory 2385 zarejestrowanych użytkowników platformy złożyło 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska.