joomla templates top joomla templates template joomla

Pierwsza, historyczna przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędzie się na Rynku w Toruniu

info: 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

W niedzielę, 30 września br. żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą przysięgę wojskową. Uroczystość będzie miała wymiar historyczny. Będzie to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
Ceremonia rozpocznie się o godz. 11.00 na terenie Rynku Staromiejskiego w Toruniu. Przysięgę na sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia złoży ponad 100 ochotników, którzy kończą szkolenie podstawowe. Przysięgającym towarzyszyć będą ochotnicy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Wśród zaprzysiężonych będzie około 20 kobiet. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 8 KPBOT.
Po zakończeniu części oficjalnej, naszych gości zapraszamy na festyn rodzinny 
 
z licznymi atrakcjami przygotowanymi dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Przewidziana jest prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu kujawsko-pomorskiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa. Będzie to wspaniała okazja, aby przy wojskowej grochówce porozmawiać 
z Terytorialsami o misji i zadaniach WOT, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.  
 
Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 15 września br. i zasilą nowo formowany 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu podlegający pod 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej.
 
 
Dla kogo WOT?
 
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych.  WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. 
 
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. 
 
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.
 
Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.
 
Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
 
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy.