joomla templates top joomla templates template joomla

Pomoc dla personelu i mieszkańców kujawsko-pomorskich DPS-ów. Rząd przekazał 20 mln zł na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek, zakup środków dezynfekcyjnych, środki ochrony

info: Wojewoda Kujawsko-Pomorski włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

W Polsce działają 824 domy pomocy społecznej oferujące miejsca dla 80,8 tys. osób. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 46 takich placówek. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował dzisiaj o rządowym wsparciu oraz o pomocy, która dzięki staraniom Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy popłynie do kujawsko-pomorskich DPS-ów.
 
 
- Domy Pomocy Społecznej są miejscem wyjątkowym, gdzie przebywają osoby starsze, szczególnie narażone na działanie koronawirusa. Dlatego przekazujemy dzisiaj 10 tys. maseczek pozyskanych od Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych i przeszło 2 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego, które zostały rozdysponowane na terenie naszego województwa poprzez starostów. To jest niezbędna pomoc dla personelu, który opiekuje się swoimi podopiecznymi, ale także dla samych pensjonariuszy DPS-ów - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Zapewniam, że to nie ostatnia taka pomoc - dodał.
 
 
Pomoc wojewody dla Domów Pomocy Społecznej zbiegła się w czasie z wsparciem rządowym.
 
- W związku z epidemią koronawirusa i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej zdecydowaliśmy o przekazaniu 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek – informuje minister rodzinny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
 
Negatywne skutki epidemii koronawirusa dotykają praktycznie każdej dziedziny życia społecznego.
 
Pieniądze zostaną przekazane już w kwietniu. W czerwcu planowane jest natomiast dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej.
 
- Wszyscy wiemy, że sytuacja zmienia się dynamicznie, trzymamy rękę na pulsie i reagujemy adekwatnie do okoliczności. Potrzebne jest wsparcie i my tego wsparcia udzielamy – podkreśla szefowa MRPiPS.
 
 
Przekazanie środków wojewodom, na podstawie ich wniosków zgłoszonych do Ministerstwa, ma na celu zwiększenie budżetów wojewodów na dotację dla powiatów prowadzących domy pomocy społecznej, w których znajdują się mieszkańcy domów pomocy społecznej przyjęci do placówek na tzw. starych zasadach, czyli przed dniem 1 stycznia 2004 roku.