joomla templates top joomla templates template joomla

11,3 mln w ramach rządowego programu "Maluch+" dla samorządów i podmiotów prywatnych z województwa kujawsko-pomorskiego, chcących uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

info: UW, Bydgoszcz włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

11,3 mln złotych trafi w tym roku do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa kujawsko-pomorskiego, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek w piątek wręczyła gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.
 
 
W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.
 
 
Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce
 
W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.
 
Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych. Dzięki temu tylko w tegorocznej edycji programu powstanie ok. 24,8 tys. miejsc opieki nad maluchami w 817 żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych.
 
 
Program „Maluch+” w wachlarzu naszych prorodzinnych rozwiązań zajmuje szczególne miejsce. Dzięki niemu powstaje infrastruktura ważna dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Samorządy rozumieją potrzeby swoich mieszkańców, uruchamiają nowe placówki, dzięki czemu z każdym rokiem dostępność żłobków poprawia się – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
 
Maluch+ 2020 w województwie kujawsko-pomorskim
 
Maluch+ w edycji na rok 2020 będzie miał również swoją odsłonę w województwie kujawsko-pomorskim. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:
 
- 11,3 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych
z województwa, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
- w województwie powstanie dokładnie 812 nowych miejsc opieki nad maluchami;
- powstanie 7 instytucji w gminach, które do tej pory nie miały u siebie żłobka czy klubu samorządowego.
 
 
 
 - " Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi wiceminister rodziny Iwona Michałek. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje.
 
 
Promesy dla samorządów
 
Iwona Michałek, podczas piątkowej konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w wręczyła gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.
 
Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.
 
 
Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W województwie kujawsko-pomorskim było to odpowiednio 252 placówki i ok. 7,3 tys. miejsc opieki.