joomla templates top joomla templates template joomla

Sześć lat bez generał „Zo”

kujawsko-pomorskie.pl włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 W sobotę (10 stycznia) szósta rocznica śmierci gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej. Jedna z bohaterek ostatniej wojny światowej, naukowiec i działaczka społeczna zmarła w 2009 roku w Toruniu w wieku 99 lat. W regionie pielęgnujemy pamięć o wybitnej obywatelce naszego województwa.

Generał profesor Elżbieta Zawacka - odznaczona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa, honorowa obywatelka Torunia, patronka toruńskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz nowej przeprawy drogowej przez Wisłę w Toruniu – była drugą kobietą w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady i jedyną wśród cichociemnych, czyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z czasów drugiej wojny światowej, którzy po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii wrócili do kraju by organizować ruch oporu i szkolić jego uczestników.

W latach 50-tych ubiegłego wieku prześladowana przez peerelowską policję polityczną. W 1965 roku doktoryzowała się z nauk humanistycznych, a po uzyskaniu habilitacji w 1973 roku związała się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i zamieszkała w Toruniu. Pracowała w uniwersyteckim Instytucie Pedagogiki i Psychologii. W 1995 roku otrzymała „belwederski” tytuł profesorski. Jest twórczynią fundacji – obecnie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek - której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat antyhitlerowskiego ruchu oporu w naszym kraju.

Profesor Elżbieta Zawacka jest patronką organizowanego przez samorząd województwa konkursu „Oni tworzyli naszą historię”, którego celem jest zainteresowanie młodych ludzi pasją legendarnej cichociemnej: dokumentowaniem historii. W tym roku odbędzie się już jego siódma edycja (więcej tutaj). Samorząd województwa był jednym z fundatorów odsłoniętego w ubiegłym roku w Toruniu pomnika Elżbiety Zawackiej (więcej tutaj).

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej informuje o mszy świętej w intencji Pani Generał, która odbędzie się w sobotę (10 stycznia) o godzinie 9 w kościele garnizonowym w Toruniu. Po mszy zaplanowano złożenie wiązanek kwiatów na grobie profesor Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.