joomla templates top joomla templates template joomla

W Inowrocławiu Wojska Obrony Terytorialnej pomagają w punkcie wymazów w formule drive thru, mieszczący się przy Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr Ludwika Błażka

info: WOT, Kujawsko-Pomorskie włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 
Od 29 października 2020 roku punkt wymazowy w formule drive thru, mieszczący się przy Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr Ludwika Błażka w Inowrocławiu prowadzony będzie przez 8. Kujawsko – Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej we wsparciu żołnierzy wojsk operacyjnych oddelegowanych z 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu. 
 
W godzinach między 8:00, a 11:00 na punkcie zostało pobranych 80 wymazów w kierunku zakażenia patogenem SARS-CoV-2, co w porównaniu z wcześniej pozyskiwaną ilością próbek stanowi jej dwukrotność. 
 
 
Dzięki zaangażowaniu żołnierzy, wydłużyły się godziny pracy punktu. Wymaz zostaje pobrany bez wysiadania z pojazdu. 
 
- "Obecnie wdrażamy również system szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy i pobierania wymazów dla żołnierzy, którzy dotąd nie posiadali takich uprawnień. Naszym celem jest jak najszersze wsparcie placówek medycznych i odciążenie pracowników ochrony zdrowia. – wyjaśnił ppłk Dariusz Szypura, dowódca 82 batalionu lekkiej piechoty, którego pododdział realizuje zadanie.
 
 
Do punktu zgłaszają się osoby skierowane przez lekarza POZ lub stacje sanitarno – epidemiologiczną. Na miejscu następuje rejestracja w systemie medycznym, należy podać numer zlecenia wystawionego przez wskazany wyżej podmiot. Badanie jest bezpłatne -  finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W dni powszednie wymazy pobierane są od 8:00 do 16:00 z godzinną przerwa między 12:00, a 13:00. W weekendy punkt działa w godzinach 8:00 – 13:00.