joomla templates top joomla templates template joomla

W regionie kujawsko-pomorskim jest już blisko 9 tysięcy ozdrowieńców. Osocze można oddawać w Brodnicy, Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu, Inowrocławiu czy Włocławku

info; Urząd Marszałkowski Kjawsko-Pomorski; info/fot: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 
Blisko 9 tysięcy ozdrowieńców – to liczba osób w Kujawsko-Pomorskiem, które według danych Ministerstwa Zdrowia przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały. 
 
Osocze ozdrowieńców może uratować życie kolejnych chorych. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy.
 
 
- Osocze osób, które przechorowały Covid-19 jest na wagę złota, bo może uratować komuś życie. Stale go w szpitalach brakuje, a potrzeby są ogromne. Przyłączam się do apelu medyków, którzy mówią o konieczności pospolitego ruszenia w tej dziedzinie. Osocze można oddać w każdej stacji krwiodawstwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.     
 
Kto i kiedy może oddać osocze
 
Dawcą osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:
 
- były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo oraz
- uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów minęło 28 dni, a w przypadku osób bezobjawowych minęło 18 dni od zakończenia izolacji
 
W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.
 
Gdzie należy się zgłosić 
 
Ozdrowieńcy powinni skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: (52) 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z placówkami terenowymi, w których można oddać osocze:
 
- w Brodnicy - pod numerem telefonu (56) 493 19 83
- w Bydgoszczy - pod numerem telefonu (52) 322 18 71
- w Grudziądzu - pod numerem telefonu  (56) 642 34 46
- w Inowrocławiu - pod numerem telefonu (52) 354 53 28
- w Toruniu - pod numerem telefonu  570 587 214 
- we Włocławku - pod numerem telefonu (54) 234 69 59
 
 
Chęć oddania osocza można zgłosić również na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (podając w treści numer telefonu kontaktowego).
 
Jak wygląda pobranie osocza
 
Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza pacjent wypełnia kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około 500-650 ml osocza.
 
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy, proces ten nie osłabia organizmu. 
 
Osocze można oddać 3 razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.