joomla templates top joomla templates template joomla

ASF u bram Grudziądza, Nowego, Brodnicy, Rypina czy Włocławka. Znajdziesz padłego dzika poinformuj o tym policję, urząd gminy lub weterynarza. Zakaz wstępu do lasu w wyznaczonych strefach

Agencja/eReporter24; fot: youtube włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

„Uwaga! Zakaz wstępu do lasu w wyznaczonych strefach. Zagrożenie rozpowszechniania się ASF. O padłych dzikach poinformuj policję, urząd gminy lub weterynarza” - taki komunikat otrzymali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego w piątek.
 
 
Mieszkańcy miast regionu kujawsko-pomorskiego otrzymali  w piątek na telefon alerty ostrzegawcze z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o zakazie wstępu do lasów w wyznaczonych strefach.
 
 
Ostrzeżenie przesłane smsem do mieszkańców dotyczy niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się wirusa ASF czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. Ponadto w komunikacie czytamy: 
 
- "O padłych dzikach należy poinformować policję, urząd gminy lub weterynarza" -
 
Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że ostrzeżenie dotyczy granicznych obszarów leśnych województwa kujawsko-pomorskiego, a dokładniej jego obszarów w stronę granic województwa pomorskiego i mazowieckiego.
 
Na poniższej mapie widać obszary, na których już stwierdzono występowanie wirusa, a także obszary ochronne, gdzie wirus może występować, lub gdzie istnieje duże prawdopodobieństw związane chociażby z migracją zarażonych zwierząt. Na pograniczu strefy w województwie kujawsko-pomorskim znalazły się takie miasta jak Grudziądz, Nowe nad Wisłą, Brodnica, Rypi czy Włocławek.
 
 
Sam wirus nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, ponieważ nie są oni wrażliwi na zakażenie wirusem ASF są jednak jego nosicielami. 
 
Świnie mogą zarazić się od chorego lub padłego zwierzęcia, bądź przez przeniesienie wirusa do stada wraz z paszą, słomą lub inną ściółką, poprzez środki transportu, urządzenia i narzędzia, inne zwierzęta psy, koty, gryzonie albo przez człowieka.
 
Jakie są objawy u zwierząt występujących w stadzie:
- wysoka gorączka w okresie inkubacji,
- zasinienia skóry, uszu, brzucha, boków ciała, liczne wybroczyny,
- duszności, wypływy z worka spojówkowego i spieniony wypływ z nosa,
- wymioty i biegunka często krwista,
- objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni, skurczów kloniczno-tonicznych, ronienia,
- liczne upadki świń jak również dzików.