joomla templates top joomla templates template joomla

Tylko dwa mandaty w eurowyborach dla kujawsko-pomorskiego. Do Parlamentu wchodzi Radosław Sikorski i Kosma Złotowski przy wygranej KO. Janusz Zemke kończy karierę europosła

R.Ż/eSerwis.info; fot/info: TVP info włącz . Opublikowano w Kujawsko-Pomorskie Eurowybory 2019

Tylko dwa mandaty dla reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego, w tym dla Radosława Sikorskiego z Platformy Obywatelskiej i Kosma Złotowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

W starciu między głównymi partiami w województwie kujawsko-pomorskim zwycięzcą okazała się Koalicja Europejska, która uzyskała 44,8 proc. głosów. Na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 36,4 proc. Region będzie reprezentowany w Parlamencie Europejskim przez dwóch deputowanych, czyli właśnie Radosława Sikorskiego i Kosmę Złotowskiego. 
 
 
„Jedynka” listy Koalicji Europejskiej, były minister obrony (w rządzie PiS, LPR i Samoobrony) oraz spraw zagranicznych (w rządzie PO-PSL), marszałek sejmu w latach 2014-15, zdobył, jak wskazują sondaże exit polls, 122 tys. głosów. Radosław Sikorski po raz pierwszy będzie eurodeputowanym. Zasiadał już w Senacie (2005-07) i Sejmie RP (2007-15). 
 
Złotowski na początku lat 90. był dziennikarzem TVP Bydgoszcz, potem produkował materiały telewizyjne jako niezależny przedsiębiorca. W latach 1994-95 był prezydentem Bydgoszczy, później wrócił do pracy w TVP, a w 1997 r. został posłem na Sejm. Osiem lat później, z tej samej listy (PiS) i z tego samego okręgu (bydgoskiego) wybrano go do Senatu, w 2014 r. został eurodeputowanym.
 
 
Wyniki wyborów.
 
Prawo i Sprawiedliwość - według sondażu exit poll - wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska z wynikiem 39,2 proc. Próg wyborczy przekroczyły dwie partie: Wiosna (6,6 proc.) oraz Konfederacja (6,1 proc.).
 
PiS zdobył 24 mandaty, KE - 22. Wiosna i Konfederacja zyskały po trzy mandaty. Frekwencja wyniosła 43 proc.
 
Skorygowane dane sondażu exit poll zwiększają przewagę Prawa i Sprawiedliwości z 3,3 punktów procentowych do 4,7 procent. PiS wygrywa z poparciem 43,1%, KE otrzymuje 38,4%, Wiosna 6,7%, a Konfederacja 6,2%. Reszta ugrupowań nie przekracza progu 5 procentowego.