joomla templates top joomla templates template joomla

Wniosek o ponowne przeliczenie głosów do Senatu w okręgu 12 obejmującym, Grudziądz, Wąbrzeźno, Brodnice, Golub-Dobrzyń i Rypin. Prawo i Sprawiedliwość składa protest wyborczy

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Kujawsko-Pomorskie Sejm Wybory 2019

Wniosek o ponowne przeliczenie głosów w okręgu 12 obejmującym, Grudziądz, Wąbrzeźno, Brodnice, Golub-Dobrzyń i  Rypin. Prawo i Sprawiedliwość składa protest wyborczy. 
 
 
Przypomnijmy w okręgu grudziądzkim wy bory do Senatu wygrał Ryszard Bober, który uzyskał 39,26% co stanowiło 52 619 głosów. Drugi z kandydatów Andrzej Mioduszewski zdobył 37,43% i zaledwie 2451 głosów mniej niż zwycięzca, głos na niego oddało dokładnie 50 168. Co ciekawe nawet w Grudziądzu kandydat PiS uzyskał mniej głosów niż samo Prawo i Sprawiedliwość do sejmu .
 
Reszta kandydatów zdobyła kolejno Marek Nowak 11,20% to jest 15013 głosów, Zbigniew Adamczyk 6,32% to jest 8469 głosów i Robert Zadura 5,80%, na którego głos oddało 7770 osób.
 
 
Nieprawidłowości dotyczą głównie przeliczenia ponownego głosów w tym głosów nieważnych, wśród których jest sporo kart bez żadnego krzyżyka, a więc całkowicie czystych.
 
- „Nie widzę nic dziwnego w tym że Prawo i Sprawiedliwość analizuje wyniki wyborcze w poszczególnych okręgach. Duża liczba głosów nieważnych oraz mała różnica głosów miedzy kandydatami jest podstawą do wniosku o ponowne przeliczenie głosów.  Jesteśmy Państwem prawa więc nikogo nie powinno dziwić, że  korzystamy z demokratycznych narzędzi przewidzianych prawem. Po każdych wyborach wpływają protesty, z tego co wiem Koalicja również składa kilka protestów w tych wyborach” -  mówi senator Andrzej Mioduszewski. 
 
Protesty wyborcze złożono w kilku innych okręgach do senatu, gdzie różnica była jeszcze mniejsza pomiędzy kandydatami.
 
W okręgu nr 75 do Senatu została wybrana wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD). Poparło ją 50,93 proc. głosujących. Jej kontrkandydat, senator minionej kadencji, Czesław Ryszka (PiS) otrzymał poparcie 49,07 proc. wyborców. Na Gabrielę Morawską-Stanecką głosowały 64 172 osoby, a na Czesława Ryszkę 61 823 wyborców.
 
 
 
Z kolei w okręgu nr 100 senacki mandat zdobył poseł PO Stanisław Gawłowski, startujący jednak z własnego komitetu. W okręgu obejmującym powiaty koszaliński, sławieński, szczecinecki i Koszalin, Gawłowski zdobył 44 956 głosów i uzyskał poparcie na poziomie 33,67 proc. O mandat senacki w okręgu nr 100 z Gawłowskim rywalizowało dwóch kandydatów. Krzysztof Nieckarz z PiS uzyskał 44 636 głosów (33,43 proc.). Drugim kontrkandydatem Gawłowskiego był lekarz Krzysztof Berezowski. Na niego zagłosowało 43 933 wyborców (32,90 proc.).
 
Odsetek nieważnych głosów do Senatu w Polsce wyniósł 1,11%. Odsetek nieważnych głosów do izby wyższej w okręgu nr 100, w którym Gawłowski zdobył największe poparcie, wyniósł 2,44%, a w wielu komisjach przekraczał 3%.
 
- „Protesty wyborcze można składać do dzisiaj do północy; analizujemy inne okręgi, nie wykluczamy, że jeszcze się takie znajdą, o przeliczenie głosów w których będziemy wnioskować” - mówi  zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.